Odwiedziło nas

Dzisiaj0
Ten miesiąc110
Ogółem13474

Jesteśmy filią Świętokrzyskiego Klubu „AMAZONKI”
Organizacją Pożytku Publicznego
i Członkiem Federacji Polskich Klubów Kobiet po mastektomii „Amazonki”

„Amazonko”
Jeśli życie poprowadziło Cię drogą na, której doświadczyłaś nowotworu piersi, podobnie jak każda z Nas i stałaś się Amazonką, potrzebujesz wsparcia emocjonalnego, masz w sobie obawy dotyczące powrotu do normalnego funkcjonowania po mastektomii, chcesz podjąć rehabilitację, poszukujesz odpowiedzi na pytania związane z nowotworem piersi, chcesz nawiązać wartościowe znajomości pośród kobiet z doświadczeniem podobnym do Twojego, wiesz, że Twoja obecność w Stowarzyszeniu może służyć innym kobietom i czujesz, że wszystko, co nas spotyka powinno mobilizować nas do działania bo życie jest wielką wartością, którą należy chronić ponad wszystko
- zapraszamy Cię do nas
Spotkasz się z nami w pierwszy poniedziałek miesiąca o godzinie 1700 w budynku Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Mariackiej 1 - I piętro pokój nr 6.

Świętokrzyski Klub „Amazonki” ma swoją siedzibę w Kielcach. Dzięki Halinie Cecot – jego przewodniczącej (aktualnie Prezes Honorowy) oraz zaangażowanych kobiet z Sandomierza: Mirosławy Szymańskiej – pielęgniarki ze szpitala oraz koleżanek: Zofii Kiliańczyk, Haliny Myjak i Zofii Sobczyk, na przełomie lat 1999/2000 swoją działalność rozpoczął Świętokrzyski Klub „Amazonki” filia w Sandomierzu. Do 2012 roku prezesem była jedna z założycielek – Zofia Sobczyk (obecnie Prezes Honorowy).W chwili obecnej Prezesem Klubu liczącego czterdzieści sześć Amazonek jest Grażyna Rękas.

Stowarzyszenie Amazonek jest grupą wsparcia dla wszystkich członkiń, ale także społeczności lokalnej.Klub skupia kobiety z Sandomierza i rejonu Powiatu Sandomierskiego. Prowadzi akcje profilaktyczne związane z wczesnym wykrywaniem raka piersi oraz organizuje spotkania z lekarzami. Sandomierskie Amazonki mają regularne spotkania klubowe oraz zagwarantowane konsultacje z psychologiem. Fizyczna pomoc jest równie istotna, dlatego rehabilitacja, gimnastyka usprawniająca i zajęcia na basenie to jedne z podstawowych działań stowarzyszenia. Klub prowadzi warsztaty terapeutyczne, na których można wykazać się swoimi zdolnościami artystycznymi.

Istotnym aspektem aktywności jest organizowanie marszów zwracających uwagę na problemy kobiet dotkniętych chorobą nowotworową oraz zachęcanie do badań profilaktycznych i samobadania piersi. Właśnie w tym roku po raz drugi w historii, dzięki dotacji władz miasta, 16. października odbył się marsz ”PierWsi w Sandomierzu” połączony z uroczystym 15-leciem działalności sandomierskich Amazonek. Uczestniczyli w nim podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Arkadiusz Bąk, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, władze powiatowe i lokalne, a przede wszystkim aż jedenaście klubów Amazonek z województwa świętokrzyskiego.

Całe spektrum możliwości, jakie daje Świętokrzyski Klub „Amazonek” filia w Sandomierzu, a przede wszystkim aranżowanie takich eventów jak marsz „PierWsi w Sandomierzu” świadczy o tym, jak ważna i bezcenna jest działalność takich organizacji.


ZARZĄD KLUBU:

Grażyna Rękas - Prezes Zarzadu
Ewa Bujak- I Wiceprezes
Ewa Węgrzyn- II Wiceprezes
Zofia Sobczyk - Prezes Honorowy
Zofia Wrzosek - sekretarz
Zofia Kaczor - skarbnik
Irena Stąpór - członek

Komisja Rewizyjna:
Barbara Klasura - przewodnicząca
Loryś Halina - członek
Zofia Makowska - członek.
 

Zaufaj swoim dłoniom

1.    Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

2.    Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

3.    Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie skóry, zgrubienie pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

4.    Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

5.    Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

6.    Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

7.    Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

Samobadanie piersi

 Zaufaj swoim dłoniom 
 

     1. Badaj się regularnie już od 20 roku życia, co miesiąc między 7 a 10 dniem cyklu.

     2. Jeśli nie miesiączkujesz, lub jesteś w ciąży, badaj się regularnie w wybranym dniu miesiąca.

     3. Jeśli zauważysz zmianę kształtu piersi, guzek, wciągnięcie lub wyciek z brodawki, przebarwienie

         skóry, zgrubienie
         pod pachą lub inną zmianę, której wcześniej nie było - ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA!

     4. Większość zmian w piersiach kobiety wykrywają same.

     5. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj regularnie piersi u lekarza.

     6. Po ukończeniu 35 roku życia wykonuj regularnie mammografię.

     7. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.

 

Pod prysznicem

bottom1Połóż płaską część (nie opuszki palców) trzech środkowych palców na piersi (lewej ręki na prawej, prawej ręki na lewej). Wyszukuj zgrubień, guzków lub innych zmian wykonując kuliste ruchy, najpierw przy lekkim, potem mocniejszym, a wreszcie mocnym nacisku (mamy 3 stopnie natężenia nacisku). Zacznij od pachy i przesuwaj okrężnie, w kierunku brodawki. Dokładnie przebadaj cały obszar pomiędzy pachą, mostkiem, pod brodawką i od obojczyka aż po linię stanika.
Powtórz całą procedurę na drugiej piersi.

Na stojąco przed lustrem
bottom2Stań naprzeciwko lustra, spleć dłonie za głową i wyciągnij łokcie do przodu. Szukaj zmian takich jak dołki albo zmiany w fakturze lub kolorze skóry. Delikatnie ściągnij obydwie brodawki i sprawdź, czy nie ma wycieków, czy nie ma wydzieliny, czy nie wydobywa się płyn.

Połóż dłonie na biodrach i dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom. Pamiętaj, że szukasz zmian w wyglądzie piersi.

Na leżąco

bottom3Połóż się na plecach z poduszką lub ręcznikiem pod prawym ramieniem, aby spłaszczyć i rozłożyć tkankę piersi.
Połóż prawe ramię pod głowę, a lewą ręką badaj prawą pierś, tak, jak robiłaś to pod prysznicem, robiąc koliste ruchy palcami naciskając coraz mocniej tak, aby zbadać całą pierś i okolice pachy.

Powtórz to badanie na drugiej piersi.

BS - Sandomierz

Wizanki okolicznociowe, bukiety, wizki - Kaufland Sandomierz tel. 15 832 89 11, 784 475 530

piekarnia_maczka

Copyright © 2012 - 2017, by Rachid HEMINE - All Rights Reserved.